تبلیغات
عطر گل یاس - حدیث‏ یوم الدار
عطر گل یاس
الهم عجل الولیک الفرج
شنبه 28 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : هادی الماسی
حدیث‏ یوم الدار
وحى الهى نخستین بار در كوه حرا بر قلب پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم نازل شد واو را به مقام نبوت ورسالت مفتخر ساخت.فرشته وحى گرچه او را از مقام رسالت آگاه ساخت ولى هنگام ابلاغ رسالت را معین نكرد.ازاین رو، پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم مدت سه سال از دعوت عمومى خوددارى كرد وتنها از رهگذر ملاقاتهاى خصوصى با افراد قابل وشایسته توانست گروه معدودى رابه آیین جدید الهى هدایت كند.تا اینكه سرانجام پیك وحى فرا رسید واز جانب خدا فرمان داد كه پیامبر دعوت همگانى خود را از طریق دعوت خویشاوندان وبستگان آغاز كند:
وانذر عشیرتك الاقربین× و اخفض جناحك لمن اتبعك من المؤمنین× فان عصوك فقل انی بری‏ء مما تعملون .(شعرا:214 تا216)
«بستگان نزدیك خود را از عذاب الهى بیم ده وپر وبال پر مهر ومودت خود را بر سر افراد با ایمان بگشا، واگر با تو از در مخالفت واردشدند بگو من از كارهاى (بد شما) بیزارم‏».
علت اینكه دعوت علنى با دعوت خویشاوندان شروع شد این است كه تا نزدیكان یك رهبر الهى ویا اجتماعى به او ایمان نیاورند واز او پیروى نكنند هرگز دعوت او در بیگانگان مؤثر واقع نمى‏شود. زیرا نزدیكان آدمى بر اسرار واحوال وملكات ومعایب او واقف‏اند. لذا ایمان خویشاوندان مدعى رسالت‏به او نشانه صدق او به شمار مى‏رود، چنان كه اعراض ایشان حاكى از دورى مدعى از صدق در ادعاست.
از این رو، پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به حضرت على -علیه السلام دستور داد كه چهل وپنج نفر از شخصیتهاى بزرگ بنى هاشم را به مهمانى دعوت كند وغذایى از گوشت همراه با شیر براى پذیرایى آماده سازد.
مهمانان همگى در وقت معین به حضور پیامبر شتافتند. پس از صرف غذا، ابولهب عموى پیامبر با سخنان سبك خود مجلس را از آمادگى براى طرح دعوت وتعقیب هدف بیرون برد. مهمانى بدون اخذ نتیجه به پایان رسید ومهمانان، پس از صرف غذا وشیر، خانه رسول خدا را ترك گفتند.
پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم تصمیم گرفت كه فرداى آن روز ضیافت دیگرى ترتیب دهد وهمه آنان را به جز ابولهب به خانه خود دعوت كند. بار دیگر حضرت على -علیه السلام به دستور پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم غذا وشیر آماده كرد واز شخصیتهاى برجسته وشناخته شده بنى هاشم براى صرف نهار واستماع سخنان پیامبر دعوت به عمل آورد. همه مهمانان مجددا در موعد مقرر در مجلس حاضر شدند وپیامبر، پس از صرف غذا، سخنان خود را چنین آغاز كرد:
«به راستى هیچ گاه راهنماى مردم به آنان دروغ نمى‏گوید.من هرگاه(به فرض محال) به دیگران دروغ بگویم قطعا به شما دروغ نخواهم گفت واگر دیگران را فریب دهم شما را فریب نخواهم داد. به خدایى كه جز او خدایى نیست، من فرستاده او به سوى شما وعموم جهانیان هستم.هان، آگاه باشید، همان گونه كه مى‏خوابید مى‏میرید وهمچنان كه بیدار مى‏شوید زنده خواهید شد. نیكوكاران به پاداش اعمال خود وبدكاران به كیفر كردارشان مى‏رسند، وبهشت جاودان براى نیكوكاران ودوزخ ابدى براى بدكاران آماده است.
هیچ كس از مردم براى اهل خود چیزى بهتر از آنچه من براى شما آورده ام نیاورده است.من خیر دنیا وآخرت براى شما آورده ام. خدایم به من فرمان داده است كه شما را به وحدانیت او ورسالت‏خویش دعوت كنم. چه كسى از شما مرا در این راه كمك مى‏كند تا برادر ووصى ونماینده من در میان شما باشد؟».
او این جمله را گفت وقدرى مكث كرد تا ببیند كدام یك از حاضران به نداى او پاسخ مثبت مى‏گوید. در آن هنگام سكوتى آمیخته با بهت وحیرت بر مجلس حكومت مى‏كرد وهمه سر به زیر افكنده، در فكر فرو رفته بودند.
ناگهان حضرت على -علیه السلام كه سن او در آن روز از پانزده سال تجاوز نمى‏كرد سكوت را در هم شكست وبرخاست ورو به پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم كرد وگفت:اى پیامبر خدا، من تو را در این راه یارى مى‏كنم.سپس دست‏خود را به سوى پیامبر دراز كرد تا دست او را به عنوان پیمان فداكارى بفشرد.
پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم دستور داد كه على بنشیند وبار دیگر سؤال خود را تكرار كرد.باز على -علیه السلام برخاست وآمادگى خود را اعلام كرد.این بار هم پیامبر به وى دستور داد بنشیند. در وبت‏سوم نیز، همچون دو نوبت قبل، جز على -علیه السلام كسى برنخاست وتنها او بود كه به پا خاست وپشتیبانى خود را از هدف مقدس پیامبر اعلام كرد. در این موقع، پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم دست‏خود را بر دست‏حضرت على زد وكلام تاریخى خود را در باره حضرت على -علیه السلام در مجلس بزرگان هاشم چنین بر زبان آورد:
هان‏اى خویشاوندان وبستگان من، بدانید كه على برادر ووصى وخلیفه من در میان شما است.
بنا به نقل سیره‏حلبى، رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم، بر این جمله دو مطلب دیگر نیز افزود وگفت:
«و وزیر و وارث من نیز هست‏».
از این طریق،نخستین وصى اسلام به وسیله آخرین سفیر الهى،در آغاز اعلان رسالت ودر زمانى كه جز عده‏اى قلیل كسى به آیین وى نگرویده بود، تعیین شد.
از اینكه پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم در یك روز، نبوت خود وامامت‏حضرت على -علیه السلام را همزمان اعلام واعلان كرد مى‏توان مقام وموقعیت امامت را به نحو روشن فهم وارزیابى كرد ودریافت كه این دو مقام از یكدیگر جدا نیستند وهمواره امامت مكمل ومتمم رسالت است.
مدارك این سند تاریخى
این سند تاریخى را گروهى از محدثان ومفسران (1) شیعى وغیر شیعى، بدون كوچكترین انتقاد از محتوا واسناد آن، نقل كرده‏اند واز مستندات مناقب وفضایل امام -علیه السلام دانسته‏اند. در این میان، فقط نویسنده معروف اهل تسنن، ابن تیمیه دمشقى، كه راه وروش او در احادیث مربوط به فضایل خاندان رسالت وعترت روشن وشناخته شده است، این سند را رد كرده، آن را مجعول دانسته است.
این فضیلت تاریخى در مدارك زیر نقل شده است:تاریخ طبرى، ج‏2، ص‏216; كامل ابن كثیر، ج‏2، ص 24; شرح شفاى قاضى عیاض، ج‏3، ص‏37; سیره حلبى، ج 1، ص 321و... این حدیث را پیشوایان تاریخ وتفسیر به صورتهاى دیگرى نیز نقل كرده‏اند كه از نقل آنها خوددارى مى‏شود.
پى‏نوشتها:
1- به تفسیر سوره شعراء، آیه 214 مراجعه فرمایید.
فروغ ولایت صفحه 37
استاد جعفر سبحانى

نوع مطلب :
برچسب ها : حدیث‏ یوم الدار،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:51 ب.ظ
Remarkable things here. I'm very happy to look your article.
Thanks a lot and I'm taking a look forward to touch you. Will you please
drop me a e-mail?
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 08:21 ب.ظ
I enjoy, lead to I found exactly what I was looking for.
You've ended my four day long hunt! God Bless you man.
Have a great day. Bye
شنبه 28 اردیبهشت 1392 01:40 ب.ظ
سلام
اول از همه خیلی نامردی که بهم سر نزدی
دوم از این بازم به معرفت من که میام بهت سر میزنم و مطالبت رو میخونم .

اومدم بگم بعد از مدت ها تونستم یه کاری کنم که دوستام بتونند خودشتون رو توی وبلاگم لینک کنند . دعوت نامه زیر ماله توست عزیزم

منتظرتم حضور سبزتم
هادی الماسیبا سلام ببخش که این مدت نیومدم بهت سر بزنم یه مدته سرم شلووغه همین الان میام بهت سر میزنم ببخش
شنبه 28 اردیبهشت 1392 01:39 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی ذاری بیا به آدرس زیر ثبتش کن تا بتونم هر روز بهت سر بزنم و افزایش بازدید داشته باشی همه وبلاگ نویسها هستند ضرر نمیکنی
http://iranarena.net
هادی الماسیبا سلام ممنون از دیدارت باشه چشم فقط این تبادل لینکه رو نمیدونم چطور انجامش بدم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : هادی الماسی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


-_ !News _-

پخش زنده حرم مهدویت امام زمان (عج)
دعای فرج حدیث موضوعی سوره قرآن
زیارت عاشورا جنگ دفاع مقدس آیه قرآن